Silikon Vadisi Korsanları / Pirates of Silicon Valley

Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi Korsanları), 1999 ABD yapımı bir televizyon filmi. Paul Freiberger ve Michael Swaine’nin yazdığı Fire in the Valley: The Making of The Personal Computer (Vadide Olay: Kişisel Bilgisayarın Yaradılışı) isimli kitaptan uyarlanmış. Filmde Bill Gates (şu anda Microsoft’un baş yazılım mimarı), Steve Jobs (şu anda Apple’ın başında), Steve Wozniak (şu anda bilgisayar dünyasında değil), Steve Ballmer (şu anda Microsoft’un başkanı), ve Paul Allen (şu anda yatırımcı) gibi tanıdık simaların, ünivesite yıllarından başlayarak Microsoft ve Apple’ı kuruşu özetleniyor.

Bir tarafta; Bill Gates’in (Steve Ballmer ve Paul Allen ile birlikte) Harvard’ı terk edişi, bir otel odasında Microsoft’u kuruşu, çulsuz bir yazılımcıdan 50 bin dolara satın aldığı işletim sistemini, DOS adını verip IBM’ye lisaslaması (satmayıp, her kopya başına telif bedeli alması), diğer tarafta; Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın kişisel bilgisayarı icat edişi, Apple’ı kurmaları, akıllı davranıp, büyük firmaların dalga geçerek ilgilenmedikleri, Xerox’un icat ettiği grafik arabirim ve fareyi satın alarak Macintosh bilgisayarı yaratmaları. Devamında da Bill Gates’in Apple’ın bu işletim sistemini Windows adıyla kopyalaması var. Yani Apple’dan kopyaladıklarıyla yolunu buluşu!

Kısacası, Bill Gates’in bilgisayar dahisi olduğu için değil, iyi bir emek hırsız olduğu için dünyanın en zengin adamı (50 milyar dolar servet) oluşunun hikayesi. Oyuncuların özenle seçildiği belli. Çünkü hepsi canlandırdığı kişinin gençliğine çok benziyor. 1999 ve televizyon yapımı olduğu için, sinematografik açıdan çok parlak bir film değil. Ama söz konusu kitaptan uyarlanan senaryosu, her bilgisayar kullanıcısının izlemesini gerektirmeye yetiyor.

IMDB Bağlantısı : http://www.imdb.com/title/tt0168122/

Filme ulaşabileceğiniz adres : http://www.full-indir.us/yabanci-divx-filmler-indir/pirates-of-silicon-valley-silikon-vadisi-korsanlari-t2634.0.html

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.