Pagefile.sys ve Hiberfil.sys

Merhabalar,

Bu yazımızda, hemen hepimizin bilgisayarında var olan ve hard diskimizin hatırı sayılır bir kısmını kaplayan 2 dosyadan ve bu dosyaları nasıl kaldırabileceğimizden bahsedeceğiz.

 1. pagefile.sys: Bu dosya, bilgisayarımızın RAM’inin yeterli olmadığı durumlarda, Windows’un kullanması için hard disk üzerinde ayrılmış bir alanı ifade eder. Hard diskin bir bölümünün RAM olarak kullanılmasını sağlar. Bu dosyanın boyutu bizim tarafımızdan belirlenebilir veya dosya kaldırılabilir. Bunun için: Bilgisayar Özelliklerinden, Gelişmiş Sistem Araçları bölümünde Performans bölümü Ayarlar seçeneğinden Gelişmiş sekmesindeki Sanal Bellek kısmını açmamız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından pagefile.sys dosyasının artık var olmadığını göreceksiniz. (Not: Bu işlemden bilgisayarınızda yavaşlamalar söz konusu olabilir. Sonuçta RAM bellek boyutunu düşürüyoruz.)
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
 2. hiberfil.sys: Bu dosya bilgisayarın Hazırda Beklet (Hibernate) modu için oluşturulmuş bir dosyadır. Bu dosyayı kaldırabilmek için Hazırda Beklet özelliğini devre dışı bırakmamız gerekiyor. Bunun için öncelikle Yönetici Yetkileri ile cmd açıyoruz, ve powercfg -h off komutunu veriyoruz. Bu kadar. 🙂
  1. 11
  2. 12

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.