Kendi Dinamik DNS Servisinizi Kurun

Dinamik DNS, sabit bir alan adının veya alt alan adının düzenli aralıklarla belirli bir bilgisayarın IP adresine yönlendirilmesi işlemidir.

Bu işlem için bazı ücretli/ücretsiz servisler mevcuttur. Bu servislerden en çok kullanılanlarından bazıları, DynDns.org ve tzo.org adresleridir. Bu servisler ücretli servislerdir.

İşte yazımızın başladığı nokta;

Dinamik DNS ne işime yarayacak? Evinizdeki/iş yerinizdeki bilgisayarınıza herhangi bir yerden ulaşabilmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Ancak modem üzerinde port yönlendirme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Kendi Dinamik DNS Servisinizi kurmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Malzemeler:

 • Kendinize ait bir alan adı (domain) ve barındırma hizmeti (hosting),
 • Bir programlama dilinde yazılmış, IP güncelleme yazılımı (yazımıza Visual Basic 6 ile yazılmış bir uygulama eklenmiştir),
 • Php, Asp veya başka herhangi sunucu taraflı web programlama dili ile hazırlanmış, IP güncelleme sayfası (yazımıza PHP ile cPanel hosting için hazırlanmış örnek sayfalar eklenmiştir)

Hazırlanışı:

 1. ipsetter.conf dosyasındaki değişkenler, bir metin düzenleyici ile düzenlenir
 2. Web Sitesi ana dizinine ip.php ve ipsetter.conf dosyaları eklenir.
 3. Site phpMyAdmin üzerinden ipsetter.sql dosyası veritabanına dahil edilir.
 4. Yine phpMyAdmin üzerinden IPLIST_USERS tablosuna kullanıcı adı, parola bilgisi işlenir, IPLIST tablosuna alt alan adı için başlangıç kaydı eklenir.
 5. autologin dosyası bir metin editörü ile açılarak;
  1. kullanıcı adı
  2. şifre
  3. alt alan adı (örn: subdomain)
  4. site alan adı (örn: http://www.halilturkoglu.com)

  bilgileri virgülle ayrılarak yazılır.

 6. ipset.exe dosyası çalıştırılır. Dosya arka planda çalışacak şekilde ayarlandı. Sistem tepsisinden simgeye çift tıklanarak uygulama penceresi açılabilir. Henüz bütün özellikleri tamamlanmadı. Yakın zamanda kısmet olursa, kendi alan adınız üzerinden dinamik dns hizmeti vermenizi sağlayabilecek kadar geliştirmeyi düşünüyorum.

Gerekli dosyalar: [YadiskFiles label=”Download IpSetter.zip from Yandex.Disk” href=”https://yadi.sk/d/AZa5QmUEcw8eG” name=”IpSetter.zip” size=”85.93 KB” path_hash=”472d7c1f9c7c544c2ad4682ecbf83be0″ counter=”true”]

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.