Dgen.exe Virüsü

Bu yazımız, bilgisayarınızdaki İşlemci ve Ram’in aşırı kullanılmasına sebep olan dgen.exe dosyası ile alakalı olacak.

dgen.exe dosyası, sisteminize PCDapp veya PCData isimli programlar vasıtasıyla çalışan bir uygulamadır. Temel amacı: işlemci gücünüzü kullanarak, bilgisayarınızda Bitcoin Madenciliği yapmaktır.

Bitcoin Madenciliği: CPU veya GPU gücü kullanılarak problem çözme ve sonucunda sanal para üretme işlemidir. Bu nedenle uygulama çalışabilmek için aktif internet bağlantısına ihtiyaç duyar. İnterneti kapattığınız zaman uygulamada uyku moduna geçer.

Bu uygulamanın sisteminizde var olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, işlemci fanınızı dinlemek. Eğer fanınız en yüksek devirde çalışıyorsa Görev Yöneticisini açıp (CTRL+ALT+Delete) işlemci kullanımını kontrol edin. Eğer sıradışı bir durum yoksa, Tüm Kullanıcılara ilişkin işlemleri göster seçeneği ile gizli işlemleri de görüntülemelisiniz. Burada dgen.exe isimli bir uygulamanın %90 ların üzerinde bir kaynak kullandığını görürseniz hemen Denetim Masası -> Programlar ve Özellikler ekranından PCDapp ve PCData programlarını kaldırın ve sisteminizi yeniden başlatın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.