Bitcoin Çılgınlığı

bitcoinDünyayı saran yeni bir furya, Bitcoin. Kısaca anlatmak gerekirse; geleceğin para birimi olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı birisi tarafından 2009 yılında piyasaya sürüldü. O zamandan bugüne kadar değeri artarak devam ediyor.

Bitcoin üretimi aslında, herhangi bir bilgisayar tarafından yapılabilecek, basit bir hesaplamadan ibaret. Bu hesaplama ile ortaya çıkan veriye hash adı veriliyor. Hash’lerin birleşmesiyle oluşan block lar, Bitcoinlerin üretiminde ve takibinde kullanılıyor. Bu Hash üretme işlemine Bitcoin Madenciliği (Bitcoin Mining) adı verilmekte. Ancak, gereğinden fazla Bitcoin üretilmesini engellemek amacıyla, Satoshi Nakamoto tarafından konulan bir dizi güvenlik önlemi nedeni ile Bitcoin üretimi her gün daha da zorlaşmakta. Bu nedenle Bitcoin Madenciliği artık herhangi bir bilgisayarın yapabileceğinden daha zor bir iş haline geldi. İlk başlarda sadece bir işlemci yardımı ile yapılabilen madencilik (CPU Mining), daha sonra Ekran Kartı işlemcilerinin de (GPU Mining) kullanılabileceğinin keşfedilmesi ile yaygın bir hal aldı. Ama Hash üretiminde zorluk derecesinin gün geçtikçe artması; artık işin daha üst seviyelere çıkarılmasını sağladı. ASIC denilen cihazlar yardımı ile çok yüksek hızlarda, Hash üretimi mümkün olabiliyor (ASIC Mining). Hatta, sırf bu iş için özel üretim tesisleri bile ortaya çıkmış durumda.

Peki, bu tarz cihazlara sahip olamayan kişiler Bitcoin kazanmak için neler yapmalılar:

İsterseniz; bir madencilik sitesi aracılığı ile Bitcoin Madenciliğinin bulut boyutuna katılıp, üretimdeki yerinizi alabilirsiniz.

Veya; elinizde bulunan nakit paranızla Bitcoin satın alıp, kullanabilirsiniz.

Yada; Hayrat (Faucet) denilen web sitelerine uğrayarak günlük, saatlik, tıklamalar ile Bitcoin kazanma işine girebilirsiniz. Yalnız bu sitelerden kazanabileceğiniz tutarlar, Satoshi düzeyinde olacaktır.

Yeri gelmişken; Bitcoin Para Biriminin alt birimlerini de tanıtalım.

1 Satoshi = 0.00000001 Bitcoin

1µBTC (mikroBTC) = 0.000001 Bitcoin

1mBTC (miliBTC) = 0.001 Bitcoin şeklindedir. Yani en küçük Bitcoin birimi Satoshi, Bitcoin’in 100 milyonda 1’idir.

Tabii, tüm bunlardan önce Bitcoin işine girecekseniz, bir bitcoin cüzdanına ihtiyacınız olacak, peki bu cüzdan nedir, nereden alınır?

Cüzdan, Bitcoinlerinizi transfer ederken, Bitcoin ödemesi alırken kullanacağınız adresi temsil ediyor.

Bitcoin Adresi temin etmek tamamen ücretsizdir. Yalnız dikkat edilmesi gerekn en önemli nokta, aldığınız adresin Private Key denilen Gizli Anahtarıdır. Bu anahtara sahip olan kimse, cüzdanınız ile her şeyi yapabilir. Cüzdan temin etmek için 3 farklı yolu deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınıza Cüzdan Uygulaması yükleyerek,

Bitcoin Core, Multibit, Hive, Armory, Electrum

Cep Telefonunuza veya Tabletinize Cüzdan Uygulaması yükleyerek,

Bitcoin Wallet, Mycelium Wallet

Online Cüzdan siteleri aracılığı ile;

BlockChain, Coinbase, BitGo, GreenAddress, Coinkite

Cüzdanınızı aldığınız zaman; 1LLRGkoaPCkQkUqEof8vyqkd2qSrFroxuM e benzer bir cüzdan adresiniz olacak, bu adresi karşınızdaki kişiye vererek veya adresinizin kare kodunu (QR Code) okutarak, size bitcoin göndermesini sağlayabilirsiniz.

mybtc

Bu Benim adresimin kare kodu.

Dilerseniz yukarıda bahsettiğim hayrat siteleri aracılığı ile ilk ücretsiz bitcoinlerinizi kazanabilirsiniz. Ama bu noktada açılan sitelerdeki reklamlara tıklamanız hayratların devamlılığını sağlayacak olan gelir kaynaklarıdır. Tekrar bitcoin alabilmek için, reklamlara tıklamayı unutmayın.

Örnek bir Hayrat sitesi: http://www.praticcoin.com

 

Comments

“Bitcoin Çılgınlığı” üzerine 2 yorum

  1. Hocam, sizin kullanıp da ödemesini aldığını< bitcoin siteleri var mı acaba, bilgisayardai programlar bazlı, mesela coingeneration.com sitesi gibi. (Ödeme vermiyorlar bunlar bi süredir)

  2. Bitcoin madenciliği konusunda pek faydalı bir yer bulabileceğini sanmıyorum. Bende denedim ama, ciddi şekilde yapacaksan evdeki bilgisayar için konuşursam masrafı getirisinden daha fazla oluyor. Ama istersen AltCoinlere (LiteCoin, DogeCoin vb.) yönelebilirsin. Onların üretimi nispeten daha kolay.
    Bitcoin için yazıda da belirttiğim gibi yapılabilecekler artık daha sınırlı,
    Hayratlar (Faucet) aracılığı ile satoshi biriktirebilirsin (reklamlara tıklamayı unutmadan),
    Veya internet üzerinden iş yaparak veya tıklama yaparak (PTC) para kazanabilirsin (ödemeyi bitcoin şeklinde alarak).
    Bunlarla ilgili bir çok site var aslında, yazının devamını bu konu ile getirebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.