Bilgisayarları açmak için genellikle açma/kapama düğmesini kullanırız. Ama bunun dışında da yöntemler var.

  • Bilgisayarın BIOS ayarlarından bilgisayarınız için bir açılış saati belirleyebilirsiniz.
  • Yine BIOS’ta yapılacak bir ayarla bilgisayarı uzaktan açabilirsiniz (bu yazıda anlatılacak olan konu bu).
Kaynaklar:

Wake-On-Lan

Wake-On-Lan, bir ağ mesajı ile bilgisayarı uyandırmaya izin veren bir bilgisayar ağları standardıdır.

Bu mesaj genellikle aynı ağ üzerindeki bir bilgisayardan bir program aracılığı ile gönderilir. Tabii farklı ağlardan gönderilmesi de mümkündür. Gönderilen bu mesaja Sihirli Paket (Magic Paket)  denir.

Sihirli Paket (Magic Paket)

Ağ üzerinden bilgisayara gönderilecek sihirli bir paket (Magic Packet) yardımı ile bilgisayarın açılmasını sağlama işlemi. Sihirli Paket, her biri 255 değerinde 6 bytelık (FF FF FF FF FF FF) bilginin ardından, uyandırılacak olan 48 bitlik MAC adresinin (XX XX XX XX XX XX) 16 defa tekrar edilmesi ile oluşan 102 bytelık yayın sinyalidir.

Sihirli Paket’in sınırlama/gereksinimleri:

  • Hedef bilgisayarın Ethernet Mac Adresi (Güvenlik şifresi de isteyebilir),
  • İletim Raporu gerektirmez,
  • Yerel Alan Ağı (LAN) dışında çalışmayabilir,
  • Hedef bilgisayarda donanım desteği gerektirir.

Sihirli Paketi Alma

Microsoft Windows

Microsoft Windows’un son sürümlerinde WoL (Wake-On-Lan) özelliği Aygıt Yöneticisine entegre edilmiş durumdadır. Her aygıtın güç yönetimi sekmesinden bu ayara ulaşılabilir. Ama çoğu durumda BIOS ayarı da gerekli olur.

Mac hardware (OS X)

Modern Macintosh donanımları,OS X sistem Seçenekleri Güç Koruma panelinde Seçenekler sekmesi tarafından kontrol edilen WoL özelliğini barındırmaktadır. Wake for Ethernet network administrator (Ağ Yöneticisi için Uyandırma) kutusunu işaretlemek WoL özelliğini aktifleştirecektir.

Linux

Wake-On-Lan özelliği ethtool komutu ile değiştirilebilir. #ethtool -s eth1 wol g

Bilgisayarı Ağ üzerinden uyandırma

Linux

Linux bilgisayarları kullanarak ağdaki bir bilgisayarı uyandırmak için:

  1. Uyandırlacak bilgisayarın BIOS ayarları Güç Yönetimi bölümünden Wake-On-Lan/WoL/Wake on PME vb ayarların aktifleştirilmiş olması gerekmektedir (Bu tüm sistemler için ortak bir maddedir).
  2. Ayarları yapılmış olan bilgisayarı uyandırmak için Konsole üzerinde #ether-wake MAC komutu kullanılır. Bu komut samba paketinde yer almaktadır.
    #ether-wake 00:1e:90:9a:81:28

Microsoft Windows

Microsoft Windows kurulu bir bilgisayarı kullanarak ağdaki bilgisayarı uyandırmak için internet üzerinde Wake-On-Lan ismi ile anılan çok fazla sayıda program bulunmaktadır. Bu programlardan herhangi birine uyandırılacak olan bilgisayarın ethernet MAC adresinin girilmesi yeterlidir. Rshut vb sistemleri kullanabilirsiniz.

Comments